Łomżanie podzielili się opłatkiem

  1. Strona główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Łomżanie podzielili się opłatkiem
W świątecznej scenerii, przy prószącym śniegu odbyła się tegoroczna Łomżyńska Wieczerza Wigilijna. Na Starym Rynku z mieszkańcami miasta opłatkiem przełamał się prezydent Mariusz Chrzanowski. Jak co roku nie zabrakło potraw wigilijnych oraz występów artystycznych.

Miejski opłatek rozpoczął się tradycyjnie już od przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, przyniesionego do naszego miasta przez harcerzy Hufca Nadnarwiańskiego ZHP. To symbol pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, a także znak nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Ogień pochodzący prosto z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem posłużył do rozpalenia symbolicznego ogniska, które zapłonęło na placu Starego Rynku, rozgrzewając licznie przybyłych mieszkańców Łomży. Niektórzy z nich zaopatrzeni w świece czy lampiony zabierali ogień do swoich domostw.

– Ten kończący się rok jest dla nas mieszkańców Łomży szczególny, bo oprócz tego, że świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, to także mieliśmy swój wielki jubileusz, sześćsetlecie miasta. To wydarzenie pokazało, że mimo  dzielących nas czasem sporów i poglądów, jesteśmy w stanie się zjednoczyć, by wspólnie działać na rzecz miasta. Tego zjednoczenia wszystkim nam życzę. Niech radość, wiara, nadzieja i miłość, którą przyniosło Betlejemskie Światło Pokoju towarzyszy nam w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowym 2019 Roku – zwracał się do łomżan ze sceny prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.

Do świątecznych życzeń dołączyli się posłowie ziemi łomżyńskiej: Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, starosta łomżyński Lech Szabłowski, przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Jan Olszewski oraz ks. dziekan Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej. Opłatki pobłogosławił biskup łomżyński Janusz Stepnowski. – Aby na te święta nie zabrakło wiary, która może góry przenosić, nadziei, która nigdy nie gaśnie i miłości, która pochodzi od Chrystusa. Niech ten czas będzie bogaty w rodzinne spotkania – mówił bp Janusz Stepnowski.

Po części oficjalnej był opłatek i wzajemne życzenia. Nie zabrakło też ciepłego posiłku w postaci pierogów, kapusty z grzybami czy barszczyku. O świąteczny nastrój zadbali młodzi wokaliści ze Studia Wokalnego eMDeK, prowadzonego przez Magdę Sinoff oraz chór kameralny AMICI. Jeszcze wcześniej na scenie wystąpili: „Tabor”, „Uratowani”, „Maryna” z Klubu Seniora MOPS i Robert Kossakowski, umilając czas podczas corocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na stoiskach wokół Starego Rynku i ulicy Długiej można było zrobić przedświąteczne zakupy. Tegoroczną atrakcję stanowiła ponadto zagroda żywych reniferów, która przyciągała szczególnie najmłodszych mieszkańców naszego miasta.