„My z Łomży…” nr 4

  1. Strona główna
  2. /
  3. Aktualności, Publikacje
  4. /
  5. „My z Łomży…” nr...

Czwarty numer „My z Łomży…” jest najbardziej wierny tematycznie swojemu tytułowi i traktuje właśnie o mieszkańcach Łomży. Zarówno tych znanych, jak i mniej znanych, ale nadal historycznie ważnych; tych, o których możemy już tylko wspominać i tych nam współczesnych. Sięgnij więc po publikację z kubkiem gorącej herbaty w ręce i poczuj się, jak w odwiedzinach w ukochanym mieście.

Tym razem czytelniczą przygodę rozpoczynamy od legend, mitów i ciekawostek związanych z Łomżą czyjąś osobą. Wśród nich królowa Bona, Józef Piłsudski i Izabella Scorupco. Z kolejnych stron poznać możemy tytuły publikacji naukowych o historii naszego miasta, a także zaznajomić się bliżej z sylwetkami ich autorów. Nie zabrakło również tych utrwalonych w kamieniu i marmurze, jak Waga, Gloger czy mityczny Konwa.
Jednak „my z Łomży” nie zawsze musi być traktowane tak dosłownie i czasem są to ludzie, którzy do naszego miasta przyjechali z innych zakątków Polski, by tu się osiedlić i dokonać czegoś monumentalnego i niezapomnianego. Są wśród nich Helena Czernek, Henryk Gała oraz Stanisław Zagórski.
W tym numerze naświetlone zostały również znane wszystkim sylwetki osób związanych z Kościołem, choć może nie wszyscy wiedzą, że były one związane również z Łomżą. Mowa oczywiście o św. Brunonie z Kwerfurtu, św. Andrzeju Boboli i wreszcie – kardynale Stefanie Wyszyńskim.
Miasto to oprócz historii również kultura czy sport i dlatego przeczytać będą Państwo mogli o Hance Bielickiej, Elżbiecie Kuncewicz czy Rajmundzie Rembielińskim. Dzieje naszego miasta są przecież jedynie tak barwne, jak dzieje jego mieszkańców.
Darmowe egzemplarze dostępne są w Urzędzie Miejskim, „Domku Pastora”, bibliotece i innych miejskich instytucjach kultury.

POBIERZ  My z Lomzy 4